rekuperacja

Jest to rodzaj wentylacji mechanicznej, który funkcjonuje dzięki maszynie, która powoduje ruch powietrza. Tego rodzaju maszyna nazywa się rekuperatorem. Rekuperator jest maszyną kontrolującą ruch powietrza nawiewanego i usuwanego z pomieszczenia oraz odzyskującą ciepło z powietrza.

Wyjątkowe działanie rekuperatora

Rekuperator jest urządzeniem, które dzięki zastosowanym systemom umożliwia ogrzewanie czystego, świeżego powietrza zaciąganego z zewnątrz budynku, a które jest nawiewane do domu. Co więcej na tym nie kończy się jego zadanie. Dodatkowo, za pomocą drugiego strumienia rekuperator oczyszcza zużyte powietrze z zanieczyszczeń. Tak więc, powietrze pozyskiwane z zewnątrz budynku jest poddawane procesowi filtracji, następnie podgrzewane ciepłem, które jest pozyskiwane z powietrza wywiewanego. Fenomenem działania rekuperatora jest to, że te dwa źródła pozyskanego powietrza nie mieszają się ze sobą. Wynika to z faktu, że w urządzeniu są dwa odrębne kanaliki przeprowadzające powietrze.

Zalety zastosowania rekuperatora

Zastosowanie rekuperatora w porównaniu z wentylacją grawitacyjną ma liczne zalety. Naturalne wykorzystywanie różnicy temperatur powietrza, które znajduje się wewnątrz i na zewnątrz budynku czasami jest bardzo mało wydajnym rozwiązaniem. Stanowi też źródło występowania przeciągów. Jeśli pomieszczenia nie są wystarczająco często wietrzone, to w mieszkaniu może pojawić się pleśń oraz trudny do usunięcia grzyb. Z kolei stosując wentylację mechaniczną z rekuperacją przyczyniamy się do oszczędności czasu oraz odzysku ciepła. Wentylacja grawitacyjna nie jest w stanie sprawić, żeby do pomieszczeń przedostawało się powietrze wolne od pyłków, bakterii lub innych zanieczyszczeń. Szczególnie alergicy doceniają więc działanie rekuperatora. Oprócz tego, rekuperator znacząco obniża ilość dwutlenku węgla, co może się wydawać mało istotne, a jednak korzystnie wpływa na samopoczucie. Dzięki temu, że mieszkanie ma sprawną wentylację, możemy zmniejszyć problemy z koncentracją, z oddychaniem, bóle głowy, uczucie zmęczenia, senność lub nawet podrażnienie błon śluzowych.

Koszty związane z rekuperacją

Koszty związane z zakupem i montażem wentylacji mechanicznej z rekuperacją są dosyć wysokie. Oczywiście łatwiej i oszczędniej jest zainstalować rekuperator na etapie budowy domu, nie trzeba wtedy ponosić dodatkowych kosztów związanych z przeróbkami. Rekuperator wymaga także uwzględniania kosztów eksploatacyjnych związanych z przeglądami, serwisowaniem oraz wymianą filtrów. Jeśli jesteśmy przed podjęciem decyzji o zastosowaniu rekuperatora, to dobrze jest umówić się na spotkanie i wycenę z firmą działającą w branży wentylacji mechanicznej z rekuperacją, na przykład z firmą, której dane kontaktowe znajdziemy na taniereku.pl. Podpowiedzą nam jakie urządzenie najlepiej się sprawdzi w naszych pomieszczeniach. Mają oni bowiem doświadczenie w montażu urządzeń bardzo dobrej jakości, a także są w stanie stwierdzić, czy dany sprzęt będzie miał wystarczającą moc i wydajność. Chociaż koszty inwestycji i eksploatacji wentylacji mechanicznej z rekuperacją są wysokie, to dzięki zastosowaniu tego rozwiązania, w późniejszych latach jesteśmy w stanie sporo oszczędzić. Z czego wynika ta oszczędność? Przede wszystkim instalując rekuperator nie ma potrzeby montażu kominów. Co więcej, w oknach nie ma potrzeby montować nawiewników lub nie trzeba kupować okien z mikrowentylacją. Oszczędność związana z kosztami ogrzewania jest również bardzo wysoka, co ma istotne znaczenie, przy dzisiejszych wzrastających opłatach.

Sprawdź ofertę rekuperatorów:
Katowicehttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-katowice/
Rzeszówhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-rzeszow/
Przemyślhttps://rekuperatory-ask.pl/rekuperacja-przemysl/

Nowoczesny dom z pompą ciepła i rekuperatorem

Pompa ciepła jest bardzo nowoczesnym rozwiązaniem, energię pobiera z otoczenia, na przykład z powietrza, z gruntu, z wody. Najpopularniejszymi typami pomp ciepła jest pompa gruntowa, , pompa woda – woda lub pompa powietrzna. Jest to dość przewidywalne w kosztach ogrzewanie, ponieważ nie jest zależne od zmieniających się ciągle cen paliw. Połączenie rekuperacji i pompy ciepła sprawia, że zużywa się znacznie mniej prądu, co wpływa niskie koszty eksploatacyjne. Ogromną zaletą połączenia pompy ciepła i rekuperatora jest ich bezobsługowe funkcjonowanie. Zarówno rekuperatory, jak i pompy ciepła są łatwe w montażu w praktycznie każdym domu. Co więcej są bezpieczne w użytkowaniu. Dzięki zastosowaniu pompy ciepła z systemem wentylacji mechanicznej połączonej z rekuperacją gwarantujemy sobie stały dopływ świeżego powietrza oraz przyjemną do codziennego funkcjonowania temperaturę. Dodatkowo, pompa ciepła z rekuperatorem, bez konieczności otwierania okien, zapewnia równą ilość wywiewanego i nawiewanego powietrza do pomieszczenia.
Rekuperator i pompa ciepła to stosunkowo nowoczesne rozwiązania, które coraz częściej i chętniej stosowane są w domach. Za ich wyborem przemawia przede wszystkim proste użytkowanie, oszczędności związane z codzienną eksploatacją, przyczynianie się do ochrony środowiska, brak stresów związanych z niestabilnymi cenami różnych materiałów opałowych. Połączenie pompy ciepła i rekuperatora jest skutecznym, wydajnym, ekonomicznym i ekologicnym rozwiązaniem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here