Ponad połowa pedagogów w naszym kraju to nauczyciele dyplomowani. Według GUS, w polskich przedszkolach i placówkach szkolnych zatrudnionych zatrudnianych jest ponad pół miliona nauczycieli, a każdego roku ich liczna wzrasta o prawie 10 000. Wynika z tego, że chociaż ta grupa zawodowa wykazuje wiele roszczeń względem trybu swojej pracy i zarobków, to jednak kolejne pokolenia coraz chętniej wybierają właśnie taki zawód.
Nie ma wątpliwości, że osoby, które chcą zostać nauczycielem, muszą uprzednio skończyć konkretne studia pedagogiczne o danej specjalizacji. Ich ścieżka edukacji jest długa i trudna, pedagog musi się stale dokształcać, nawet wtedy, gdy już rozpoczął swoją karierę zawodową. Liczne szkolenia i kursy, do tego programy autorskie czy czerpanie wiedzy z sieci – na przykład poprzez portal dla nauczycieli, to dzisiaj standard.
Pedagogiem mogą zostać jedynie osoby, które czują do tego zawodu autentyczne powołanie. Nauczanie i przekazywanie wiedzy oraz umiejętności ma być rzeczywistą pasją, a oprócz wyuczonych standardów, konieczne są także właściwe kompetencje osobowościowe. Nauczyciele muszą być cierpliwi, opanowani, muszą umieć pracować pod presją czasu i stresu. Muszą być niezwykle komunikatywni i wykazywać chęć pracy z najmłodszymi.
Niejeden blog naukowy szczegółowo opisuje ten zawód. Okazuje się, że wypalenia zawodowe wśród nauczycieli pojawia się niezwykle szybko i to dlatego pedagodzy samodzielnie powinni poszukiwać nowych rozwiązań, dzięki którym praca po prostu im się nie znudzi. Należy też wspomnieć, że od współczesnych nauczycieli wymaga się coraz więcej. Do przedszkoli i szkół wkracza nowoczesna technologia, a pedagodzy muszą być z nią zaznajomieni, by przekazywać dzieciom wiedzę w nowatorski sposób.
Liczne badania pokazują jednak, że polscy nauczyciele radzą sobie doskonale. Patrząc na szkoły w całej Unii Europejskiej, w naszych placówkach utrzymywany jest naprawdę wysoki poziom edukacji dzieci i młodzieży.