Marzenie o produkcji darmowej energii elektrycznej we własnym zakresie jest na wyciągnięcie ręki niemalże każdego. Jeśli ktoś dysponuje kilkudziesięcioma tysiącami złotych, to warto zdecydować się na panele fotowoltaiczne dla domu. Obecnie zakup i montaż instalacji PV wiąże się z coraz mniejszymi kosztami. Do wyboru jest wiele firm, które nie tylko sprzedają moduły, ale też je instalują, oferują wsparcie techniczne, pomagają zdobyć dofinansowanie itd. Najwygodniejszym i najtańszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z kompleksowej oferty. Jest wiele kwestii, na które należy zwracać uwagę przy wyborze fotowoltaiki, aby móc podjąć jak najlepszą decyzję.
Co należy wiedzieć o zakupie i montażu instalacji fotowoltaicznej dla domu?
Fotowoltaika dla domu to świetne rozwiązanie dla osób, które chcą produkować darmową, odnawialną energię elektryczną z promieniowania słonecznego. Zacząć należy od znalezienia odpowiedniej firmy fotowoltaicznej, która pomoże w doborze elementów składający się na instalację PV. Działa ich na rynku wiele, ale warto postawić na sprawdzonego wykonawcę mającego mocną pozycję, cieszącego się renomą. Istotne jest to, od ilu już lat firm działa na rynku, czy cały czas się rozwija, przybywa zadowolonych klientów. Po sprawdzeniu wiarygodności firmy można przejść do jej portfolio. Warto dokładnie przejrzeć zarówno stronę internetową usługodawcy, jak i jego kanały w social mediach. Godne polecenia są firmy, które realizowały różnorodne inwestycje. Ocenić trzeba wykonanie, prawidłowość montażu.
Bardzo ważną kwestią w przypadku każdej instalacji fotowoltaicznej jest to, aby dobrać jej właściwą moc, kierując się rzeczywistym zapotrzebowaniem energetycznym budynku. Profesjonalista zaoferuje przeprowadzenie audytu fotowoltaicznego, a uzyskane informacje umożliwią dobranie idealnej instalacji. Pozwoli to uchronić się przed zbędnymi wydatkami, bo za duża moc instalacji wiąże się nie tylko z większymi kosztami, ale też ze stratami, bo nie będzie można w pełni zużyć wyprodukowanej energii. Oczywiście zbyt mała moc instalacji PV również jest problemem, bo konieczne stanie się dopłacanie do rachunków za prąd. Fachowcy są w stanie idealnie dobrać optymalną moc instalacji fotowoltaicznej. Sprawdzić należy również to, w jakiej technologii zostały wyprodukowane panele fotowoltaiczne dla domu. Wpływa to nie tylko na ich cenę, ale też na sprawność i żywotność.
Przy wybór instalacji fotowoltaicznej należy mieć na uwadze to, w jaki została wyposażona system zabezpieczeń. Musi ona spełniać wszystkie wymogi, nie może stwarzać żadnego zagrożenia dla środowiska ani użytkowników. Dla klienta znaczenie powinna mieć kwestia profesjonalnej, terminowej obsługi. Nie należy korzystać z usług firmy, która boryka się z brakami magazynowymi, bo przełoży się to na opóźnienia w montażu. Wykonawca powinien mieć bezpośredni kontakt z producentami. Bardzo ważną kwestią jest gwarancja na fotowoltaikę. Szacuje się, że żywotność paneli wynosi ponad trzydzieści lat. Należy zweryfikować, na jak długi czas firma udziela gwarancji na sprawność paneli fotowoltaicznych, czyli przez jak długi czas będą one efektywnie produkować energię elektryczną. Bardzo ważne jest także udzielenie gwarancji na komponent, czyli podzespoły instalacji. Gwarancja powinna obejmować również montaż i serwis. Istotna jest także opieka posprzedażowa.