Ekologia i związane z nią trendy widoczne są w ostatnim czasie w każdym praktycznie elemencie naszego życia codziennego. Wielokrotnie stykamy się więc z rozwiązaniami tego typu w domu i pracy. Pytania o to, jak możemy zadbać o środowisko, słyszymy już nie tylko ze środków masowego przekazu, lecz również z ust członków naszych rodzin czy też naszych współpracowników. Wydawać by się mogło, że jedną z branż, która w znikomym stopniu podlega tym procesom, jest gastronomia. Nie jest to jednak prawda: odchodzi się od stosowania naczyń czy sztućców jednorazowych, a pojemniki do segregacji odpadów stały się częścią wielu barów fast food. Rozwiązaniem takim może być również przerób zużytych olejów gastronomicznych.
Recykling olejów gastronomicznych – podstawowe informacje
Ekologia nie jest oczywiście jedynym czynnikiem, wpływającym na decyzje o podjęciu działań w kierunku recyklingu olejów z naszej restauracji. Równie ważny, o ile nie ważniejszy dla wielu przedsiębiorców z tej branży, jest aspekt ekonomiczny tego przedsięwzięcia. Decydując się na takie rozwiązanie, obok kwestii jak możemy zadbać o środowisko możemy postawić pytanie: jak możemy na takim działaniu zarobić.
Olej, wykorzystywany wcześniej w gastronomii jest bowiem poszukiwanym surowcem. Po odpowiedniej obróbce, zapewniającej jego oczyszczenie z niepożądanych składników, możliwe jest wykorzystanie go jako półproduktu w produkcji biopaliw lub smarów. Ekologia tego rozwiązania polega więc nie tylko na ograniczeniu zużycia energii niezbędnej do wyprodukowania olejów – równie ważna jest kwestia zmniejszenia zużycia paliw kopalnych. Więcej informacji o recyklingu olejów gastronomicznych znajdziesz tu https://trafinoil.pl/.
Jak zorganizować recykling olejów gastronomicznych?
Proces pozyskiwania cennych surowców z olejów, wykorzystanych w gastronomii, można wykonać we własnym zakresie. Istnieją już urządzenia, umożlwiające przeprowadzenie tego typu czynności w niewielkiej skali. Ich stosowanie wiąże się jednak z licznymi trudnościami. Przede wszystkim konieczne jest oddelegowanie personelu do jego obsługi oraz pozyskanie odbiorców i zapewnienie transportu do ich siedziby uzdatnionych olejów. Konieczne też jest – choćby ze względów higienicznych – odrębne pomieszczenie, najlepiej ściśle odizolowane od części gastronomicznej naszego przedsięwzięcia.
Opłacalnym rozwiązaniem dla wielu przedsiębiorstw gastronomicznych, szczególnie tych o niewielkiej skali działalności, może być skorzystanie z usług firmy, oferującej recykling i dostawę olejów. Jakie niesie to korzyści? Po pierwsze – możliwość ścisłego skupienia się na gastronomii. Nie ma konieczności troszczenia się o przerób i magazynowanie oleju – najczęściej przedsiębiorca gastronomiczny zostaje zaopatrzony w pojemnik, w którym przechowuje oleje, oczekujące na przetworzenie; po jego zapełnieniu następuje odbiór i zapłata za surowiec. Bardzo częstym rozwiązaniem jest też połączenie logistyczne dostawy surowców, niezbędnych do prowadzenia działalności baru czy restauracji, z odbiorem oleju. Jeżeli idzie o to, jak możemy zadbać o środowisko – jest to szczyt ekologii, ponieważ ograniczamy też niepotrzebne przejazdy środków transportu i związaną z tym emisję spalin.