W ostatnich latach wielu właścicieli domów jednorodzinnych zdecydowało się na inwestycję w system rekuperacji. Z czego wynika rosnące zainteresowanie tymi instalacjami?
Jeśli jesteś szczęśliwym posiadaczem domu jednorodzinnego, to zapewne dobrze rozumiesz jak wysokie mogą być w zbliżającym się sezonie grzewczym opłaty za ogrzewanie. Napięta sytuacja geopolityczna w naszym regionie sprawiła, że ceny paliw takich jak węgiel, ropa czy gaz dosłownie poszybowały w górę. Nic zatem dziwnego, że wiele osób zastanawia się jak można zainwestować, aby uczynić ogrzewanie swojego domu tańszym. Z pomocą przychodzi nowoczesna technologia w postaci rekuperacji.
Rekuperacja – sposób na oszczędne ogrzewanie
Chociaż system rekuperacji sam w sobie w żaden sposób nie wytwarza energii cieplnej, to jednak znacząco przyczynia się do jej oszczędzania. Rekuperacja jest to po prostu wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Jak to działa? Idea tego znakomitego wynalazku polega na tym, aby nie pozwolić, by ciepło zgromadzone w wydalanych z budynku zużytych partiach powietrza nie było tracone. W tradycyjnych systemach wentylacji, ciepłe powietrze jest usuwane na zewnątrz poprzez kanały wentylacyjne. Energia poświęcona na jego podgrzanie jest zatem bezpowrotnie tracona. System rekuperacji pozwala na jej odzyskanie niemal w 90 procentach. Jak nietrudno się domyślić bezpośrednio przekłada się to na ilość spalanego paliwa w kotłowni. Według firmy ASK Energooszczędne Instalacje poprawnie zaprojektowany system rekuperacji pozwala na generowanie oszczędności w ogrzewaniu na poziomie nawet kilkudziesięciu procent. Przy obecnych wysokich cenach paliw inwestycja w system rekuperacji powinna być raczej czymś oczywistym – szczególnie, gdy posiadamy wszelkie niezbędne środki finansowe.
Dodatkowym atutem rekuperacji jest jej pozytywny wpływ na zdrowie domowników. W jaki sposób? Otóż system bardzo wydajnie oczyszcza powietrze w mieszkaniu. Zastosowane filtry skutecznie usuwają z powietrza wszelkie alergeny, drobnoustroje oraz smogowe pyły. Osoby, które po raz pierwszy dokonują wymiany filtrów powietrza w swoim domu niejednokrotnie są niesamowicie zaskoczone ich poziomem zanieczyszczenia. Filtrowanie powietrza w mieszkaniu jest szczególnie wskazane w regionach, w których występuje zjawisko smogu.
Pompa ciepła z rekuperacją – kumulacja oszczędności
Instalacje rekuperacji szczególnie dobrze sprawdzają się w domach, w których zainstalowano pompy ciepła. Wszelkie urządzenia pozyskujące ciepło z odnawialnych źródeł energii przyczyniają się do zmniejszenia rachunków za ogrzewanie. W Polsce najczęściej montuje się powietrzne pompy ciepła, które pozyskują energię z powietrza otaczającego ogrzewany budynek. A ponieważ jest to energia, którą mamy za darmo, koszty ogrzewania spadają do absolutnego minimum. Koszt związany z utrzymaniem pompy ciepła, to rachunki za energię elektryczną, która jest pobierana przez wentylatory oraz serwis zapewniający sprawne jej funkcjonowanie.
Ponieważ jednak pompa ciepła nie jest w stanie ogrzewać budynków przy silnych mrozach, zaleca się dodatkowy montaż oszczędnego kotła gazowego, który w takich krytycznych okresach będzie mógł zapewnić domownikom komfort cieplny. Do najbardziej energooszczędnych kotłów gazowych należą kotły kondensacyjne.
Kondensacyjne kotły gazowe – zużywaj gaz oszczędnie
Technika kondensacji pozwala na optymalizacji pracy kotła gazowego. W nowoczesnych kotłach kondensacyjnych wykorzystuje się zjawisko skraplania pary wodnej uwięzionej w spalinach wydalanych z komory spalania. Pozwala to na powtórne wykorzystanie energii zgromadzonej w spalinach. W tradycyjnych kotłach grzewczych mnóstwo energii cieplnej bezpowrotnie ulatuje w komin. Szacuje się, że kotły kondensacyjne charakteryzują się nawet 30% lepszą wydajnością energetyczną w porównaniu z ich typowymi odpowiednikami. Na przykład w ofercie renomowanej marki Buderus https://buderus-inserw.pl dostępne są następujące modele gazowych kotłów kondensacyjnych: Logamax plus GB172i-24T120 (stojąca centrala z wbudowanym zasobnikiem cwu), Logamax plus GB122i(K) (kompaktowy kocioł wiszący) oraz Logamax plus GB072 (popularny kocioł wiszący oferowany w różnych wersjach).
Oszczędne ogrzewanie domu jest możliwe, ale trzeba liczyć się z tym, że inwestycja w omawiane systemy wiąże się ze sporymi nakładami finansowymi. Jednak osoby dysponujące odpowiednim budżetem zazwyczaj decydują się na tego typu rozwiązania ze względu na nieustannie rosnące ceny paliw w naszym kraju oraz całej Europie. Najlepszą opcją jest wybudowanie domu pasywnego, czyli takiego, w którym zapotrzebowanie energetyczne jest minimalne. Zapewnia to nie tylko bardzo niskie rachunki za ogrzewanie, ale także duży stopień niezależności od tego, co dzieje się na światowych rynkach paliw kopalnych. Zachęcamy do zainteresowania się ofertą firmy ASK Energooszczędne Instalacje z Krakowa, która od lat specjalizuje się w tego typu inwestycjach.
Artykuł opracowany przy współpracy z serwisem RoletyPolska.pl.