Najczęstsze błędy początkujących inwestorów

Inwestowanie na giełdzie może być dobrym sposobem by osiągnąć wysoką stopę zwrotu. Nie jest to jednak sposób całkowicie bez ryzyka, gdyż równie dobrze możemy stracić nasz kapitał. Jeśli jesteśmy poczatkującym inwestorem powinniśmy wystrzegać się tych kilku błędów opisanych poniżej. Wtedy znacznie zwiększymy swoje szanse na giełdowe zyski.

Plan działań to podstawa

Pierwszy grzech główny początkujących inwestorów to działanie baz planu. W przypadku inwestycji na giełdzie taki plan to po prostu stricte określona strategia inwestycyjna. Zakłada w jakiej produkty i aktywa inwestujemy, jaki procent kapitału oraz przy jakich warunkach wychodzimy z inwestycji. Inwestowanie nie może być impulsem lub kupowaniem spółek jakie mają dobre opinie w Internecie.

Z brakiem planu działań wiąże się też inny częsty błąd rozpoczynających giełdową przygodę inwestorów. Kupowanie akcji spółek z branż na jakich w ogóle nie znamy się, lub nabywanie instrumentów finansowych, jakich nie rozumiemy. Te błędy jako najczęstsze znajdziemy w tym artykule, na popularnym bloku o giełdowych inwestycjach.

Nie przeceniaj swoich możliwości

Nawet jeśli mamy dobrze opracowaną strategię to pamiętajmy, że gra na giełdzie to także emocje. Warto się z nimi oswoić, przyzwyczaić się do nich i nauczyć podejmować decyzje z ich wykluczeniem. Jeśli wybierzemy do inwestowania platformę taka jak Saxo Bank możemy skorzystać z opcji konta demo. To przydatne narzędzie, przeczytaj o tym tutaj jak pozwala trenować swoje inwestorskie umiejętności.

Początkujący inwestorzy powinni również dosyć bezpiecznie ustawiać próg  takich zabezpieczeń jak stop loose by nie ryzykować dużej straty i szubko wychodzić z inwestycji gdy cena akcji spadnie poniżej określonego poziomu. Z nie przecenianiem swoich możliwości związana jest też dywersyfikacja. Warto na początek poświęcić więcej czasu na analizę i dobór produktów i rozłożyć swój kapitał na wiele różnych aktywów.

Przyszłości nie da się przewidzieć

Gdy już oswoimy się z giełdą i nawet gdy zarobimy pierwsze pieniądze bardzo często zamiast polegać na analizie zaczynamy słuchać różnych „cennych” rad. Kierowanie się opiniami i przepowiedniami z Internetu, grup czy forów dla inwestorów to prosta droga do straty. Najwięksi inwestorzy wiedzą, że giełdy nie da się przewidzieć. Nikomu jeszcze się to nie udało i nikomu się raczej nie uda, taka jest natura giełdy i całej gospodarki.

Dlatego podstawą naszych decyzji powinny być tylko rekomendacje ze sprawdzonych źródeł i przede wszystkim rzetelna analiza giełdowa. Warto poznać podstawowe metody analityki giełdowej, czytać profesjonalne raporty, oraz obserwować uznane podmioty. Tylko na tej podstawie powinniśmy podejmować decyzję. W każdej chwili pamiętajmy jednak, że to my ponosimy pełną odpowiedzialność za nasze inwestycyjne decyzje.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here