Dom w drewnie

Chociaż na rynku budowlanym nie brakuje najróżniejszego typu materiałów, to jednak nadal bardzo chętnie wykorzystuje się tradycyjne drewno. Co sprawia, że surowiec ten jest tak popularny?

Mogłoby się wydawać, że drewno jest materiałem, które wymaga wielu starań w codziennym użytkowaniu. Trzeba je odpowiednio konserwować i odpowiednio dbać o jego powierzchnię. Jednak nadal ma ono mnóstwo zwolenników i chociaż ceny drewna w ostatnich latach sporo poszły w górę, nadal wielu inwestorów bardzo chętnie wykorzystuje do wykańczania wnętrz. Nie brakuje także osób, które budują całe domy tylko i wyłącznie z drewnianych bali. W czym tkwi sekret drewna?

Drewno – naturalny i ekologiczny budulec

Drewno jest jednym z podstawowych materiałów budowlanych wykorzystywanych przez ludzi już od tysiącleci. Drzewa na naszej planecie mogą rosnąć niemal wszędzie tam, gdzie jest skrawek gruntu. Materiał ten jest łatwy do pozyskania, prosty w obróbce i trwały. Jego obróbki można dokonywać nawet bardzo prymitywnymi narzędziami. Dla wielu inwestorów ogromne znaczenie ma naturalne pochodzenie drewna. Drewno jest bowiem całkowicie ekologicznym, w przeciwieństwie do wielu stosowanych obecnie w budownictwie materiałów jest surowcem całkowicie biodegradowalnym, a zatem nie obciąża środowiska naturalnego. W Polsce na cele mieszkaniowe wykorzystuje się w zależności od potrzeb różne rodzaje drewna. Do najtańszych, ale jednocześnie najmniej trwałych należy drewno sosnowe. Z kolei najbardziej cenionym jest drewno dębowe, które znakomicie sprawdza się w produkcji tych elementów wyposażenia, które narażone są na najbardziej intensywną eksploatację. Do tego typu produktów należą między innymi podłogi, meble oraz schody.

Podłoga z drewna – dlaczego warto?

Chociaż ceny drewna do najniższych nie należą, to jednak bardzo wiele osób chętnie uwzględnia w swoich mieszkaniach i domach podłogi wykonane z tego budulca. Jak wskazują specjaliści z salonu podłóg domdebu.pl, montaż podłogi to inwestycja bardzo długofalowa. Solidny dębowy parkiet bądź deski z powodzeniem wytrzymają dziesiątki, a przy dobrej konserwacji nawet setki lat. Jednocześnie drewno jest materiałem elastycznym, oddychającym i bardzo przyjemnym w dotyku. Głęboko szczotkowane deski na podłodze sprawiają, że pod stopami możemy delikatnie wyczuwać usłojenie drewna, co dla wielu osób jest bardzo miłym doświadczeniem. W domach jednorodzinnych bardzo istotną właściwością drewna jest także znakomita izolacyjność termiczna oraz akustyczna. Dlatego nawet, gdy betonowa posadzka na stropie byłaby bardzo chłodna, drewniana podłoga może być nadal przyjemnie ciepła. Oczywiście dodatkowa warstwa izolacji akustycznej w postaci podłogi drewnianej to dodatkowy atut, zwłaszcza, gdy dom zamieszkuje więcej osób korzystających z różnych kondygnacji.

Jakie drewno na schody?

Do produkcji schodów z powodzeniem można wykorzystywać najróżniejsze materiały takie jak stal, beton, a nawet szkło. Jednak najczęściej w domach jednorodzinnych oraz mieszkaniach dwukondygnacyjnych stosuje się schody drewniane. Jakie drewno najlepiej nadaje się jako surowiec na schody? W przypadku tego typu elementów codziennie wystawionych na eksploatację najistotniejszym parametrem jest wytrzymałość. Istotne jest jak wytrzymała jest powierzchnia schodów, ponieważ z czasem mogą one się stopniowo wycierać, tracąc powoli swój pierwotny kształt – na stopniach mogą pojawiać się wgniecenia. Według serwisu Drewdom.com.pl, trwałość schodów zależy przede wszystkim od rodzaju wykorzystanego do ich produkcji drewna. Do najtrwalszych rodzajów drewna w Polsce należy drewno dębowe, które znakomicie sprawdza się w produkcji schodów. Jeśli zależy nam na trwałości schodów, to niewątpliwie dąb jest najlepszym surowcem do tego celu. Niemniej dla wielu osób priorytetem jest cena schodów – w takich sytuacjach wykonuje się je nawet z drewna sosnowego. Trzeba tylko uważać, aby wykorzystane do ich budowy drewno było odpowiednio wysezonowane, a montaż przeprowadzony prawidłowo, aby uniknąć trzeszczenia podczas stąpania po stopniach.

Wykorzystanie drewna w procesie wykańczania wnętrza to bardzo dobra decyzja. Należy się upewnić, że kupowane produkty są wykonane zgodnie ze stolarską sztuką oraz zamontowane przez profesjonalnych pracowników mających doświadczenie w obróbce drewna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here