Poznań to jedno z miast studenckich w Polsce. Wiele młodych osób po maturze decyduje się na studiowanie właśnie tam. Ale są osoby, które marzą o mieszkaniu w Poznaniu, ale zadają sobie pytanie co studiować w Poznaniu? I tu warto nie tylko zadać sobie pytanie co, ale jakie są przyszłościowe kierunki studiów w Poznaniu? O ile są osoby, które od najmłodszych lat mają jakieś predyspozycje i zdolności, które rozwijają i dzięki nim wiedzą jaką przyszłość i studia obrać, tak większość osób nie ma pojęcia w jakim kierunku chce iść dalej. Warto wtedy starać się ukierunkować swoje plany przed maturą tak, żeby przedmioty zdawane na maturze pomogły nam dostać się nie tylko na wybraną uczelnię, ale i na wybrany kierunek.
Praca w Poznaniu
Warto przeanalizować zapotrzebowanie na poznańskim rynku i jeśli mamy chociaż trochę predyspozycji obrać taki kierunek po, którym będzie łatwo znaleźć nam dobrze płatną pracę.
Obecnie w Poznaniu poszukuje się pracowników z wyższym wykształceniem w takich kierunkach jak: nauczyciel zarówno nauczania przedszkolnego jak i szkolnego, psycholog, księgowa, opiekun medyczny, pielęgniarka, krawiec, specjalista do spraw marketingu i sprzedaży, analityk, specjalista do obsługi klientów międzynarodowych ( głównie posługujących się językiem niemieckim, francuskim i holenderskim), programista, architekt IT. Jak widać wybór i przekrój zawodów tych najbardziej poszukiwanych jest duży, każdy może znaleźć coś dla siebie. Bo jak wiadomo nie każdy ma predyspozycje do wykonywania zawodu nauczyciela, ktoś inny nie jest w stanie przyswoić sobie języków obcych, a jeszcze inna osoba, nie będzie dobrze czuła się na stanowisku gdzie będzie miała pracować w trybie zmianowym.
Zobacz też: https://www.bankier.pl/wiadomosc/Co-studiowac-w-Poznaniu-Przyszlosciowe-kierunki-8188982.html
Wybór kierunku studiów nie jest prosty jeśli zaczniemy analizować wszystkie aspekty, nie tylko to co lubimy, z czego będzie w przyszłości można dobrze zarobić, ale też trzeba pogodzić to z tym w czym mamy predyspozycje lub czego i w jakim stopniu jesteśmy się w stanie nauczyć. Dlatego warto zapoznać się z tym jacy są poszukiwani specjaliści w Poznaniu, ale jeśli uznamy, że żaden z tych kierunków nie jest dla nas warto poszukać czegoś bardziej zbliżonego do naszych zainteresowań. Nie warto jednak zamykać się na możliwość poszerzenie wiedzy w przyszłości. Analizując Poznański rynek pracy łatwo też znaleźć pracę w branży gastronomicznej, hotelarskiej, szeroko pojętej branży IT.
Specjaliści na wagę złota
Patrząc na poszukiwanych specjalistów obecnie w Poznaniu trzeba też wsiąść pod uwagę fakt, że niestety nie wszystkie z wymienionych zawodów są dobrze płatne i tu np. nauczyciel czy opiekun medyczny nie zarobi tak dobrze jak programista czy specjalista do spraw marketingu i sprzedaży. Jeśli zależy nam na stabilnej pracy i nie jesteśmy nastawieni na wysokie zarobki, a lubimy pracę z dziećmi i ludźmi to warto zacząć studia pod kontem pedagogiki czy medycyny, ale jeśli w przyszłości widzimy się w firmie, która daje nam niezależność finansową, chcieli byśmy mieć możliwość awansu i dobre zarobki są naszym głównym motorem napędowym do pracy wtedy zdecydowanie warto iść w kierunku marketingu i branży IT.
Poznańskie uczelnie mają do wyboru około 300 kierunków studiów. Patrząc na statystyki obecnie najbardziej popularne kierunki to kierunki: społeczne, językowe, medyczne, inżynieryjno – techniczne, pedagogiczne, związane z biznesem i administracją oraz te związane z technologiami teleinformatycznymi. Jak widać po powyższych kierunkach część z nich przekłada się na to jakie są przyszłościowe kierunki studiów w Poznaniu, ale warto tu również zadać sobie pytanie jeśli teraz te kierunki są oblegane i przyszłościowe to po kilku latach kiedy Poznańskie uczelnie wykształcą już absolwentów trend zacznie się zmieniać i znów zacznie brakować innych zawodów i tu warto pomyśleć o takich niszowych zawodach, których mało kto wybiera na studiach, a w ostatnim czasie przeżywają renesans i odrodzenie. Takim kierunkiem jest krawiectwo i typowo krawieckiego kierunku pewnie nie znajdziemy, ale ten związany z modą i odzieżą już na pewno tak, a to już łatwa droga do podjęcia się tego zawodu. Przy krawiectwie niezwykle ważna jest praktyka i chociaż trochę zdolności manualnych.
Wiedza wyuczona to jedno, a praktyczna to drugie i w tym zawodzie tak właśnie jest. Połączenie wiedzy wyuczonej i praktycznej da nam możliwość wybicia się w tym kierunku i zarobienia na prawdę dobrych pieniędzy tym bardziej, że wyuczonych starej daty krawców jest już coraz mniej, a branża odzieżowa mocno się rozwija i pomimo tego, że większość osób w dzisiejszych czasach kupuje ubrania w sieciówkach, to jest sporo takich osób, które chcą wyróżnić się z tłumu, chcą mieć coś niezwykłego i unikatowego w swojej garderobie i tu właśnie pojawia się krawiec, który dzięki swojemu wykształceniu może zaproponować coś czego w sieciówkach się nie dostanie.
Podsumowując za czym podejmie się ostateczną decyzję co studiować w Poznaniu, warto skrupulatnie przeanalizować wszystkie za i przeciw. Zapoznać się z trendami panującymi obecnie na rynku, przeanalizować czy jeśli obecny kierunek jest tak popularny to po tym jak skończy się studia nadal będzie wystarczająco miejsc pracy, a na końcu dopiero złożyć dokumenty na wybraną uczelnię i kierunek, a potem pozostaje życzyć dużo wytrwałości i sukcesów by osiągnąć wyższe wykształcenie.