Czym są CFD?
Kontrakty na różnice kursowe to jeden z bardziej popularnych sposobów na dywersyfikację portfela inwestycyjnego. Choć nie jest to nowy instrument finansowy, największą popularność zdobył dopiero w ostatnich latach. Co warto wiedzieć o CFD i jakie są rodzaje takich kontraktów. Sprawdź i zacznij inwestować z zyskiem.
CFD to skrót od wyrażenia Contract for Difference i oznacza kontrakt na różnice kursowe. Kontrakty CFD to pochodne instrumentów finansowych, a ich cena zależy od zmiany cen określonych aktywów. Aktualnie inwestorzy mogą korzystać z kilku rodzajów rynków CFD. Kontrakty na różnice kursowe pozwalają inwestować na różnych rynkach, do których zaliczamy m.in. waluty, indeksy, obligacje, akcje, kryptowaluty, a także surowce czy ETF-y.
Waluty
W tym przypadku inwestor może zawierać kontrakty na różnice kursowe na rynku Forex lub na rynku walutowym. W rzeczywistości istotą tego typu inwestycji jest zawarcie kontraktu na pary walut. Aby można poprawnie określić wartość określonej waluty, należy pokazać, jakie jest jej koszt w innej, wybranej walucie. Można więc na przykład założyć, że euro spadnie w stosunku do funta brytyjskiego lub wzrośnie kurs dolara amerykańskiego w odniesieniu do franka szwajcarskiego.
Indeksy
Kontrakty CFD można również zawierać na indeksy giełdowe. Pod uwagę warto wziąć w tym przypadku najbardziej znane indeksy takie jak francuski Dax30, polski WIG20 czy też amerykańskie indeksy S&P500 i NASDAQ.
Indeksy to wskaźniki obliczane na podstawie kursu spółek, które są notowane na określonej giełdzie papierów wartościowych oraz będących składową określonego indeksu. Takie zmiany obrazują sytuację w danym sektorze spółek, a także nastroje inwestorów.
W przypadku indeksów inwestor otwiera kontrakt CFD i tym samym zakłada, że wartość wybranego indeksu wzrośnie lub spadnie w określonym przedziale czasowym. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na ten temat, sprawdź stronę Bank Polska i otwórz konto demo.
Akcje
Dość popularnym rodzajem inwestycji są kontrakty na akcje spółek notowanych na giełdach. Trader nie kupuje ich oczywiście fizycznie, a co za tym idzie nie zdobywa choćby prawa głosu w walnych zgromadzeniach. Może natomiast dowolnie spekulować i jednocześnie przewidywać zmiany kursów wybranych przez siebie akcji.
Ciekawe jest natomiast to, że inwestor zawierając kontrakt CFD na akcje, otrzymuje prawo do dywidendy. Pieniądze dostaje jednak tylko w sytuacji długiej pozycji czyli mówiąc prościej – grając na wzrost. Jeśli wybierze pozycję krótką, czyli będzie grać na spadek kursu akcji, a spółka w tym czasie spółka wypłaca dywidendę, wówczas jej wartość zostanie odjęta od rachunku inwestora.