Czy warto sprzedawać na eBay

Działający od 1995 roku jeden z największych marketplace’ów na świecie, czyli eBay. To miejsce, gdzie znaleźć możemy praktycznie wszystko! Od ubrań, obuwia, dodatków do domu, gadżetów, elektroniki, po książki, zabawki, różnego rodzaju akcesoria i wiele, wiele więcej. Jest to miejsce, gdzie zakupy robi miliony osób z całego świata. W Polsce jednak eBay nie podbił aż tak bardzo serc polaków, natomiast to doskonała platforma, która pozwala dotrzeć do klientów zagranicznych i poszerzyć sprzedaż o kilka, a nawet kilkanaście krajów! Jak sprzedawać na eBay za granicę?

Od czego zacząć sprzedaż na eBay?

Szukasz sposobu, aby w szybki i prosty sposób rozwinąć swoją firmę o rynek zagraniczny? EBay to miejsce wręcz do tego stworzone! Na świecie uznawany jest za największy i najczęściej wybierany marketplace, a jeśli chodzi o obsługę – jest porównywalnie prosty jak nasze polskie Allegro. Tak więc od czego zacząć sprzedaż na eBay? W pierwszej kolejności analiza konkurencji – należy sprawdzić, czy produkty takie jak Twoje dostępne są już w sprzedaży, jeśli tak – jakie jest nimi zainteresowanie. Po drugie weź pod uwagę obecną już sprzedaż – czy zarobki Twojej firmy pozwalają na dodatkowe opłaty w formie prowizji, subskrypcji, itp.? Kwoty te nie są wysokie, jednak warto o tym pamiętać planując budżet firmy.

Zaczynamy sprzedaż na eBay – krok po kroku

Pierwsze kroki na eBay’u nie są trudne, jednak jeśli nie posiadasz doświadczenia w tego typu przedsięwzięciach warto nawiązać współpracę z firmą specjalizującą się w tym temacie. Dzięki temu zaoszczędzisz czas, który będziesz mógł poświęcić na wiele innych obowiązków związanych z firmą. To co, zaczynamy?

Zakładamy konto na eBay

Krok 1 to oczywiście założenie konta na platformie eBay. Wybieramy konto sprzedawcy, a jeśli planujesz rozwijać swoją firmę warto wybrać konto firmowe, nie prywatne. Podajemy wszystkie niezbędne dane, weryfikujemy konto i gotowe!

Konto PayPal – czy to konieczne?

PayPal to wygodny i bezpieczny sposób na rozliczanie opłat, wpływów i innych transakcji. Dzięki temu nie tylko wygodnie będziesz dokonywać transakcji do wielu krajów zagranicznych, ale nie napotkasz trudności podczas sprzedaży. W niektórych krajach chcąc sprzedawać na eBay’u wręcz jednym z wymogów jest posiadanie właśnie konta PayPal. Sam proces zakładania konta również jest bardzo prosty.

Sprzedaż na eBay – typ sprzedaży

Decyzja, jaką przyjdzie podjąć już w pierwszym etapie zakładania konta, czyli wybór typu sprzedaży. Do wyboru jest sprzedaż:

  • podstawowa,
  • zaawansowana.

Sprzedaż podstawowa jest bardzo prosta i polega wyłącznie na zaznaczaniu możliwości wysyłki poza granice Polski, natomiast nie jest wystarczająco skuteczna ze względu na brak opisu produktu w innym języku. Znaczenie ma także cena – wyświetlana w PLN nie będzie miarodajna dla klientów zza granicy.

Sprzedaż zaawansowana dedykowana jest dla sprzedawców, którzy poważnie myślą o rozwijaniu firmy w innych krajach. Model ten pozwala na dostosowanie języka czy waluty do konkretnego kraju, na który kierujesz oferty. To sposób, który:

  • pozwala dotrzeć do znacznie większej grupy docelowej z wielu krajów,
  • zwiększa widoczność produktów na rynku,
  • zwiększa szansę na konwersję i tym samym rozwój firmy.

Jak sprzedawać na eBay za granicę?

Konto już założone, teraz czas na wystawianie ofert! Zadbaj o to, aby przyciągnąć uwagę odbiorców, a pomogą Ci w tym np. chwytliwe tytuły aukcji oraz atrakcyjne zdjęcia ukazujące dany produkt. Nie zapominaj również o szczegółowych opisach!

Sprzedaż na eBay, a wysyłka i zwroty

Jedną z metod sprzedaży za granicę jest opcja fulfillment, gdzie Twoje produkty obsługiwane i wysyłane są z zewnętrznych magazynów. Wiąże się to jednak z wyższymi opłatami abonamentowymi, a także brakiem kontroli nad zamówieniami. Warto więc osobiście znaleźć firmę spedycyjną oraz kurierską, a także zagospodarować stanowiska do pakowania zamówień. Niezbędne będzie również określenie polityki zwrotów zgodnej z unijną dyrektywą ochrony praw konsumentów.

Sprzedaż na eBay zdecydowanie się opłaca, szczególnie jeśli planujesz przyszłość na rynkach zagranicznych. To ogromna szansa na rozwój! Potrzebujesz wsparcia w sprzedaży? Wejdz na globalmarketplace.pl i dowiedz się więcej !.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here