Jak obniżyć opłaty za prąd w firmie

Jeżeli masz firmę to możesz zacząć oszczędzać na energii elektrycznej, wszystko to z powodu uwolnienia rynku energetycznego w Polsce, niestety ceny dla osób fizycznych sa nadal ustalane odgórnie. Uwolnienie rynku energetycznego w Polsce to efekt naszego wejścia do Unii Europejskiej.

Zgodnie z ustawą z dnia 8 stycznia 2010 roku o zmianie Prawo energetyczne (Dz. U. z 2010 r. Nr 21, poz. 104). Co za tym idzie możemy sami wybrać dostawcę energii elektrycznej dla naszej firmy, a że konkurencja jest nie mała możemy liczyć na znaczne oszczędności.

Pamiętajmy jednak, że zmieniamy tylko sprzedawcę energii a nie operatora, a są to dwie różnie kwestie. Operator pobiera opłatę za podłączenie do sieci, jej konserwację oraz obsługę techniczną. Jeżeli zmienimy sprzedawcę to wszystko w przypadku awarii pozostaje jak kiedyś, a sprzedawca dostarcza Twojej firmie wyłącznie energię elektryczną.

Jak zacząć oszczędzać.

Zacznij od sprawdzenia ostatniej faktury za prąd i sprawdź kto jest Twoim dostawcą energii elektrycznej, dane te znajdziesz w lewym lub prawym rogu faktury, dzięki temu już wiesz kto sprzedaje Twojej firmie prąd.

Sprawdź ile przepłacasz

Teraz sprawdź ile miesięcznie płacisz za prąd, ważne sa dla ciebie dwie pozycje: energia elektryczna i opłata handlowa sprawdź wartość netto za jeden kilowat dostarczanej energii. Te dane zazwyczaj znajdziesz na drugiej stronie faktury w formie tabelki. Pozostałe dane to opłaty za dystrybucję. Teraz już masz świadomość komu, ile i za co płacisz.

Grupa taryfowa

Tabelka z opłatami pomoże nam znaleźć zużycie w kilowatach kWh – kilowatogodzinach, ta liczba może być różna dla różnych okresów rozliczeniowych, dlatego warto wyliczyć średnią z 12 miesięcy i sprawdzić ile energii zużywamy rocznie. Znajdź również Twoją grupę taryfową, będzie ona miała na na początku jedną literę wielką oraz dwie cyfry: C11, C12, C21, itp.

Wybierz nowego sprzedawcę

Jeżeli już wiesz komu i za co płacisz to możesz zacząć szukać tańszego dostawcy, których na rynku nie brakuje. Działają w całej Polsce, ale najprościej będzie ich wyszukać regionalnie w internecie. Sprzedawca wcale nie musi działać na Twoim terenie, co więcej nie musi mieć nawet własnej elektrowni aby dostarczać Tobie prąc możliwe że kupuje ją hurtowo i odsprzedaje odbiorcom detalicznym.Jak obniżyć opłaty za prąd w firmiePorównaj cenniki dostępne na stronach internetowych i skontaktuj się z wybranym dostawcą w celu przedstawienia oferty taniej energii dla firmy.

Podpisujemy ofertę z dostawcą energii

Jeżeli już najdziemy korzystną ofertę i zdecydujemy się na jej podpisanie musimy pamiętać a kilku ważnych rzeczach:

  • kto zajmuje się rozwiązaniem dotychczasowej umowy ze sprzedawcą i całą z tym wiążącą się biurikracją
  • na ile podpisujemy umowę
  • czy dostawca oferuje niezmienność ceny w trakcie obowiązywania umowy

 

Najlepiej jest umówić się z przedstawicielem firmy i na spokojnie z nim porozmawiać oraz zadać pytania. Jeżeli wszystko jest tak jak ustaliliśmy i poparte jest to umową wystarczy ją już tylko podpisać i korzystać z taniej energii dla firm.

Po podpisaniu umowy będziemy otrzymywać, aż dwie faktury jedną od OSD za dostawy energii, konserwację i obsługę, a drugą od sprzedawcy za sam prąd.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here