Jak oszczędzać wodę ?

Poznaj kilka prostych trików, które wprowadzając w życie w swoim domu pozwolą Tobie kilkukrotnie zmniejszyć rachunki za wodę.

Uświadom rodzinę

Podstawowa zasada to uświadomienie całej rodziny i konieczności oszczędzania wody, oczywiście najtrudniej będzie to nam wytłumaczyć najmłodszym domownikom ale musisz spróbować zrobić to tak by zrozumieli. Opowiedz dlaczego oszczędzamy wodę i jaki jest tego cel.

Zastosuj formę nagrody, czyli jeżeli w pierwszym miesiącu uda się Tobie oszczędzić właśnie na wodzie to zaproś ich na przykład na pizzę i powiedz im że właśnie dzięki oszczędzaniu wody dziś ta pizza Was nic nie kosztuje po pieniądze na nią pochodziły z oszczędności.

To powinno sprawić, iż dostrzegą słuszność oszczędzania wody i jeszcze chętniej będą się stosować do Twoich wskazówek.

Perlatory – warto je mieć

Pierwszy i najtrudniejszy krok czyli uświadomienie mieszkańców masz już za sobą, teraz warto się zastanowić co jeszcze możemy zmienić aby skuteczniej oszczędzać wodę a co za tym idzie zmniejszyć rachunki.

Zacznij od sprawdzenia czy wszystkie baterie w domu posiadają tak zwane Perlatory, jeżeli nie postaraj się w nie zaopatrzyć. Dzięki Prelatorom oszczędzić możesz od 15 do 40 % a w niektórych przypadkach aż 70%!

Baterie z jednym uchwytem są lepsze

W Twoim domu dominują baterie z dwoma uchwytami? Koniecznie wymień je na te które posiadają tylko jeden! Dlaczego? Dlatego, że podczas ustalania idealnej dla nas temperatury wody zajmuje nam to znacznie mniej czasu, a co za tym idzie oszczędzamy wodę.

Wanna tylko od święta

Postaraj się częściej niż z wanny korzystać z prysznica, wanna to jeden z poważniejszych pożeraczy Twoich pieniędzy. Jeden 5 minutowy prysznic zużywa mniej wody niż kąpiel w wannie, czyli znów oszczędzamy wodę.

Jak oszczędzać wodę ?

Zmień toaletę

Sprawdź czy Twoja toaleta posiada dwa przyciski, jeżeli nie koniecznie to zmień. W nowych toaletach, w których zastosowano dwa przyciski do spłukiwania możemy dostosować ilość zużytej wody  do potrzeb, jeden z przycisków zużywa 3 litry wody, a drugi 6 litrów.

Dwa przyciski sprawiają, że nie za każdym razem musimy opróżniać cały zbiornik wody. Sprawdź również, czy Twój zbiornik nie przecieka, w tym celu wlej do niego zabarwiony płyn i po kilki minutach zobacz czy w ubikacji widać przebarwienie, jeżeli woda nie nosi śladów zabarwienia znaczy to że ubikacja jest w pełni sprawna.

Zmywarki używaj tylko w pełni załadowanej

Jeżeli posiadasz w domu zmywarkę do naczyń do pamiętaj aby włączać ją tylko wtedy kiedy jest załadowana do pełna, oraz korzystaj z odpowiedniego programu. Kiedy naczynia nie są zbytnio zabrudzone skorzystaj z programu oszczędnego mycia, który pozwoli oszczędzić zużycie wody.

Miska z wodą na owoce

Spożywasz dużo owoców, często je przepłukujesz? Zrób prostą czynność, ustaw w kuchni miskę z wodą w której będziesz je płukać, aby każdorazowo nie robić tego pod stromieniem wody z kranu.

Kosz na śmieci

Co może mieć wspólnego kosz na śmieci z oszczędzaniem wody? Dużo! Pomyśl jeżeli każdy z członków Twojej rodziny wrzuci chusteczkę do nosa do kosza a nie do ubikacji to zobacz ile wody zaoszczędzisz!

Oszczędzaj wodę w ogrodzie

Jeżeli masz ogródek, lub hodujesz coś na balkonie lub tarasie to pamiętaj aby podlewać wieczorem lub wczesnym porankiem, kiedy temperatura jest niższa i dzięki czemu woda, którą podlewamy nie wyparowuje tak szybki

Oszczędzanie wody jest proste

Te kilka rad, nie jest dość skomplikowanych i z pewnością łatwo je zastosować w codziennym życiu w celu oszczędzenia wody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here