Sprawozdanie finansowe spółek giełdowych jest dokumentem, który zawiera wszelkie informacje o przeszłych dokonaniach oraz o jej kondycji finansowej.

Jeżeli chcesz bliżej poznać daną spółkę i dowiedzieć czy jest ona warta inwestycji, to podstawową rzeczą, którą musisz zrobić jest zapoznanie się z historią sprawozdań finansowych.

Poniżej znajdziecie kilka cennych porad na co zwrócić uwagę w sprawozdaniu finansowym spółek giełdowych.

Sprawdź sprawozdanie z zarządu działalności

 

Jeżeli w Twoje ręce po raz pierwszy wpada sprawozdanie wybranej spółki to podstawowym krokiem, który należy wykonać jest lektura sprawozdania zarządu działalności. Przeczytaj je uważnie wraz z omówieniem sytuacji finansowej ubiegłego roku. W ten sposób dowiesz się czym się zajmowała spółka, w jakiej branży działała i jaką ma konkurencję.

Sprawozdanie zarządu z działalności

Posiadasz już podstawowe informacje o spółce więc teraz przeczytaj sprawozdanie z działalności na samym końcu. Szczególną uwagę zwróć na list prezesa do akcjonariuszy.

Warto sprawdzić czy prezes otwarcie potrafi przyznać się przed akcjonariuszami do poniesionych porażek, ale i również czy mówi o sukcesach odniesionych przez spółkę. Jeżeli prezes skupił się wyłącznie na sukcesach pomijając porażki to nie wpływa to korzystnie na wizerunek spółki.

Dane finansowe spółki

Ważnym czynnikiem jest zapoznanie się z danymi finansowymi spółki – bilansem zysków oraz strat, przepływami pieniężnymi na rachunku bankowym spółki. Sprawdź czy obraz finansów spółki został zawarty w liczbach.

Jeżeli potrzebujesz obszerniejszych informacji zajrzyj do informacji dodatkowej, w której powinny być zawarte noty objaśniające czyli krótko mówiąc cała prawda o finansach spółki.

Sprawozdanie zarządu

Jeżeli coś jest dla Ciebie niezrozumiałe lub masz wątpliwości po mimo zapoznania się z notami objaśniającymi, albo chcesz znaleźć wyjaśnienie dotyczące niektórych zjawisk to przejdź do sprawozdania zarządu z działalności. Tu powinniście znaleźć odpowiedzi na wszelkie nurtujące nas pytania, jeżeli jednak tak się nie stanie to możecie być podejrzliwi co do tej spółki.

Podsumowanie

Czytaj raczej sprawozdań jednostkowych niż skonsolidowanych (dotyczy grup kapitałowych), nabywasz akcję jednej spółki a nie całej grupy kapitałowej. Często jednak zdarz się tak, że spółki giełdowe łączą sprawozdania i wtedy lektura sprawozdania skonsolidowanego jest niezbędna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here