Jak poradzić sobie z niepłacącym kontrahentem

Zdażyło Ci się mieć problem z niesolidnym kontrahentem, który spóźniał się z płatnościami, albo co gorsza w ogóle nie chciał zapłacić?

Zobacz jak sobie poradzić z takimi klientami.

Wezwanie do zapłaty

Najprostszym i najczęściej stosowanym rozwiązaniem jest wysłanie wezwania do zapłaty. Za opóźnienie możesz doliczyć ustawowe odsetki za zwłokę, ale nie zawsze takie rozwiązanie skutkuje.

Jeżeli wezwanie do zapłaty nie poskutkowało najlepszym rozwiązaniem będzie zatrudnienie prawnika lub wejście na drogę sądową.

Jak pokazuje doświadczenie większość takich przypadków kończy się pozytywnie to znaczy że kontrahent płaci, ale ponosimy dodatkowe koszty, nerwy oraz wysokie prawdopodobieństwo że stracimy tego klienta na zawsze.

Czas leczy rany

Jak mówi stare polskie przysłowie czas leczy rany, do tego powiedzenia możemy się zastosować w przypadku nieuczciwego kontrahenta, z którym jednak z racji na ilość zamówień chcielibyśmy współpracować.

Możemy więc poczekać, aż skończą mu się zapasy towaru lub będzie potrzebował skorzystać z naszej usługi, a wtedy grzecznie poinformować go, że nie możemy wystawić faktury gdyż w systemie księgowym widnieje zaległość i poprosić grzecznie o jej uregulowanie.

Patent na promocję

Jeżeli te rozwiązania nie przynoszą zamierzonego celu lub poprostu nie chcesz wkraczać na drogę sądową można spróbować odzyskać pieniądze wykorzystując patent na promocję.

Na czym on polega? To stosunkowo prosty zabieg, wystarczy zrobić ofertę, która go zainteresuje na przykład zaoferować produkt po wyjątkowo okazyjnej cenie, ważne aby był to produkt lub usługa która go interesuje i jest często zamawiana przez niesolidnego partnera.

Jak poradzić sobie z niepłacącym kontrahentem

Ustal ograniczenie czasowe i ilościowe dla promocji i poinformuj, że mogą z niej skorzystać wyłącznie klienci nie zalegający z płatnościami co powinno spowodować, że ureguluje zadłużenie aby skorzystać z okazji.

Istotne jest to aby klient czuł że ta oferta jest skierowana bezpośrednio do niego to pozwoli mu poczuć się wyjątkowym.

Teraz wystarczy tylko poczekać na przelew za zaległe faktury, a kiedy tak się stanie zawsze możesz go poinformować że promocja się już skończyła lub towar został wyprzedany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here