Jak wybrać dom maklerski?

Jeżeli zamierzasz inwestować na giełdzie to musisz koniecznie poszukać domu maklerskiego co wcale nie jest takie łatwe jak by się mogło wydawać, w szczególności dla początkującego inwestora.

Najczęściej popełnianym błędem jest sugerowanie się kosztami, oczywiste jest że każdy chce płacić jak najmniej za prowizje od transakcji, jednak nie powinno to być najważniejszym argumentem przy wyborze domu maklerskiego.

Dostępność POKu

Na początku rozważ założenie rachunku w biurze maklerskim, które posiada stacjonarny punkt położony blisko Twojego miejsca zamieszkania. Do czasku kiedy dokonywać będziesz wyłacznie operacji online nie zwrócisz na to uwagi, problem jednak wróci kiedy będziesz musiał się pojawić osobiście w POKu co wiązało się będzie z kosztami podróży nie kiedy nawet do innego miasta.

Poznaj maklera

Zdecydowana większość biur maklerskich udostępnia tak zwaną salę do gry giełdowej, to takie miejsce gdzie znajdują się komputery z których w godzinach pracy biura mogą korzystać klienci.

Jak wybrać dom maklerski?

Wybierz się do takiego biura i potrenuj grę na giełdzie i porozmawiaj ze swoim maklerem. Zadaj mu pytania dotyczące inwestycji i sprawdź czy jest chętny do pomocy. Makler powinien być uprzejmy i musicie się dobrze zrozumieć. Uważaj na maklerów traktujących swoich klientów jak zło konieczne tylko dla tego że masz mniejsze zasoby gotówkowe od innych.

Sprawdź funkcjonalność platformy

Sprawdź jak funkcjonuje oferowana platforma internetowa, czy jest prosta w obsłudze i zrozumiała dla Ciebie. Aby uniknąć niespodzianek w realnym życiu spróbuj wersji demo ona powinna rozwiać Twoje wątpliwości i sprawdzić czy spełnia Twoje oczekiwania pod względem funkcjonalności.

Sprawdź tabelę opłat

Nie ma co się oszukiwać opłaty są ważne. Dokładnie sprawdź ile i za co będziesz płacił w Twoim biurze maklerskim. Najważniejsze na co musisz zwrócić uwagę to:

  • roczna, za prowadzenie rachunku,
  • prowizje od dokonywanych transakcji.

Zobacz również opłaty dodatkowe określone w regulaminie.

Oczywiście z Twojego punktu widzenia najważniejsza będzie wysokość prowizji oraz opłata za prowadzenie rachunku. Istnieje wiele biur oferujących darmowe prowadzenie rachunku, a prowizje transakcyjne również ulegają obniżaniu.

Oferta dodatkowa

Wiele biur maklerskich oferuje dostęp do rekomendacji i analiz. Nie zawsze ale często takie analizy biuro udostępnia za darmo dla swoich klientów. Możesz sprawdzić czy analitycy i brokerzy z Twojego domu maklerskiego, nie prowadzą bloga, na którym opisują swoje własne przemyślenia i rekomendacje.

Jeżeli udało Cię się już podjąć decyzję o wyborze biura maklerskiego to możesz się cieszyć ze swojego rachunku i zacząć zarabiać. Życzymy Tobie wysokich zwrotów z inwestycji!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here