Jak zacząć inwestować w nieruchomości

Nieruchomości  są bardzo atrakcyjnym produktem inwestycyjnym głownie dlatego, że regularnie generują dochód z wynajmu. CO prawda, aby rozpocząć przygodę z nieruchomościami musimy posiadać nie mały kapitał, ale warto się im przyjrzeć nieco bliżej.

Jak już wspomniałem do rozpoczęcia przygody z inwestycją w nieruchomości potrzebujemy kapitału ale nikt nie mówił, że muszą to być nasze oszczędności, możemy skredytować naszą inwestycję lub bez wychodzenia z domu nauczyć się podstaw inwestowania zdobywając wiedzę na przyszłość.

Na początek lektury obowiązkowe

Zapoznaj się z kilkoma wybranymi pozycjami które w bezpośredni sposób opisują kwestie inwestowania w nieruchomości, ja polecam Tobie dwie:

– „ABC Jak inwestować w nieruchomości” Kena McElroya
– „Wolność finansowa dzięki inwestowaniu w nieruchomości” Sławka Muturi oraz Roberta Zduńczyka.

Prawo nieruchomości

Zapoznaj się z prawem dotyczącym nieruchomości, są ustawy które są istotne z punktu widzenia inwestycji w nieruchomości, przede wszystkim te które wymieniam poniżej:

Kodeks Cywilny; księga druga – własność i inne prawa rzeczowe,
Ustawa o ochronie praw lokatorów i mieszkaniowym zasobie gminy i zmianie kodeksu cywilnego (ważna z punktu widzenia praw lokatorów i wynajmującego)
Ustawa prawo spółdzielcze
Ustawa o wspólnotach mieszkaniowych.

Oczywiście zawsze możesz skorzystać z porady prawnika ale pamiętaj że rozumienie kwestii prawnych jest bardzo istotne bo to właśnie prawo określa co wolno a czego należy unikać.

Analiza rynku nieruchomości

Skoro posiadasz już wiedzę z książek i podstawowe aspekty prawne waro skupić się na analizie lokalnego rynku nieruchomości. Zaopatrz się w lokalne gazety z ogłoszeniami, poprzeglądaj ogłoszenia w internecie i zacznij zdobywać wiedzę.

Jak zacząć inwestować w nieruchomości

Bardzo dużo możesz skorzystać na kontaktach z działającymi na rynku pośrednikami nieruchomości, są oni na bieżąco z trendami panującymi na rynku i dobrze zorientowani w lokalnych realiach.

Przeprowadź doświadczenie

Zrób sobie mały trening w zakresie finansowania przyszłej inwestycji w nieruchomości, w tym celu udaj się do banku i porozmawiaj z przedstawicielem zajmującym udzielaniem kredytów hipotecznych. Z rozmowy dowiesz się na co zwracają uwagę i jak oni widzą rynek nieruchomości.

Upozoruj, że masz na oku ciekawą nieruchomość i jesteś zainteresowany kredytem, wtedy potraktuje cię jak klienta i uzyskasz wiele cennych informacji. Oczywiście nie musisz od razu korzystać z ich oferty.

Odwiedziny u notariusza

Warto też udać się do lokalnego notariusza i wypytać o koszty związane z obsługą notarialną Twojej nieruchomości, dowiedz się dokładnie za co musisz zapłacić i ile.

Obliczanie stóp zwrotu

Potrenuj obliczanie stóp zwrotu z inwestycji na różnych nieruchomościach, przeprowadź analizy przychodów i kosztów związanych z wybraną nieruchomością.

Jesteś gotowy?

Jeżeli uznasz, że jesteś gotowy aby rozpocząć inwestowanie na rynku nieruchmości to zacznij działać i powodzenia!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here