Jak inwestować w numizmaty

Inwestowanie na współczesnym rynku numizmatyczny mnie jest już tak proste jak dwa lub trzy lata temu kiedy odnotowano największy zwrot z inwestycji, nie oznacza to jednak że ten rynek nie jest godny uwagi.

Obecnie mamy dobry moment na inwestycje oczywiście kierując się umiarem i zdrowym rozsądkiem. Jeżeli wybierzemy rynek monet jako inwestycję to warto zapoznać się z kilkoma ważnymi faktami.

Zwróć uwagę na nakład

Nakład to bardzo istotny czynnik decydujący o wzroście inwestycji, źródłęm gdzie znajdziemy informacje na temat nakładów jest strona NBP. Im mniejszy nakład tym bardziej prawdopodobny wzrost z inwestycji.

Szybciej zarobimy na monecie wybitej w nakładzie 50 tysięcy niż na takiej której wybito 100 tysięcy lub więcej sztuk.

Jeżeli już dokonamy analizy nakładów możemy wybrać kilka monet do naszej inwestycji, takich które w niedalekiej przyszłości pozwolą nam zarobić.

Sprawdź serię monet

Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze monet do inwestycji jest sprawdzenie serii monet, sprawdzamy czy seria jest już zakończona czy może jest planowane kolejne jej wydanie.

W obu przypadkach możemy znaleźć i plusy i minusy tego faktu. Z serii, które są już skończone możemy skompletować wszystkie monety i sprzedać je jako całą serię, jeżeli chodzi o serię nieskończone to możemy zakładać, że będą one drożeć wraz z ukazaniem się w niej nowej monety.

Są też monety bez serii, na przykład Senat z 2004 roku posiada bursztyn, który przyciąga oko i czyni ją wyjątkową.

Wygląd monety

Warto zwrócić uwagę na stronę wizualną monety, monety z tak zwanym bajerem jak wcześniej wspomniany Senat, są też zwolennicy monet gładkich a jeszcze inni kolekcjonują nietypowe monety na przykład w innym kształcie niż okrągłe.

Najlepszym rozwiązaniem będzie zatem posiadanie w naszym portfelu zróżnicowanej oferty numizmatów.

Grading

Grading to nic innego jak świadectwo autentyczności naszych monet. Polecamy skupić się na monetach z wystawioną oceną PR70 czyli najwyższą z możliwych notą. Dużo łatwiej sprzedamy monety ze świadectwem niż te które są zamknięte w tzw kapslach emisyjnych.

Jak inwestować w numizmaty

Sprawdź cenę emisyjną

Przed zakupem sprawdź koniecznie cenę emisyjną i porównaj do ceny po której mamy zamiar zakupić interesująca nas monetę. Kolejny raz posłużymy się przykładem monety Sena o nominale 20 zł, któa w dniu emisji kosztowała 79 zł przy nakładzie 67 tysięcy sztuk, Senat w gradingu PR70 kosztuje około 120 zł czyli na przełomie 7 lat zyskała na wartości ponad 50%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here