Jak znaleźć dobrego maklera?

To, że mamy dobrego inwestora i satysfakcjonujący nas dom maklerski nie oznacza jeszcze że trafimy na dobrego maklera. Po za wysokościami prowizji i systemami transakcyjnymi ważnym ogniwem  i nieocenionym źródłem wiedzy jest dobry makler. Ale jak rozpoznać tego który będzie dla nas odpowiedni?

Pierwsze wrażenie

Naszym pierwszym kontaktem z maklerem jest rozmowa podczas zakładania rachunku inwestycyjnego, oczywiście pod warunkiem, że nie zrobiliśmy tego przez internet. Osobiście zalecam zakładanie rachunku osobiście wtedy poznacie face to face waszego maklera i ocenicie jego kompetencję.

Luźna rozmowa z maklerem

Na pierwszym spotkaniu z naszym potencjalnym maklerem postaraj się o luźny styl rozmowy, poruszaj tematy nawet nie związane z finansami czy inwestowaniem i wybadaj jakie ma uosobienie:

– czy jest chętny do współpracy?
– czy lubi rozmawiać z innymi ludźmi?
– czy lubi udzielać innym rad i pomagać w rozwiązywaniu problemów?

Z dobrym maklerem jest jak z zakochaniem się, jeżeli na pierwszej rozmowie pojawi się chemia i uznasz, że jest dobrym człowiekiem to warto spróbować z nim współpracy, oczywiście nie zawsze to jakim jest człowiekiem przekłada się na wyniki, ale jak nie spróbujesz to się nie dowiesz.

Zadawaj pytania

Czas na zadanie poważnych i fachowych pytań, najlepiej dotyczących spraw technicznych, związanych z inwestowaniem i giełdą. Wybadaj w ten sposób poziom jego wiedzy na temat rynku i produktu który oferuje. Sprawdź czy makler przekazuje wiadomości w prosty i zrozumiały sposób czy cytuje tylko wyuczone na pamięć regułki i odpowiedzi z folderu.

Zapytaj co może polecić

W następnej kolejności zapytaj go jakie spółki może polecić na początek i poproś o przedstawienie argumentów. To pytanie niby proste, ale na jego podstawie możemy ocenić prawdziwe oblicze naszego maklera.

Jak znaleźć dobrego maklera?

Pamiętaj aby zadawać pytania o szczegóły związane ze spółką którą poleca. Zapytaj o zarząd, o perspektywy sprawdź czy ma pojęcie o tym co chce sprzedać.

Najważniejsze pytanie

Pytanie, które jest najważniejsze brzmi następująco: Czy Pan/Pani jest również inwestorem? Idealnie będzie jeżeli nasz makler nim rzeczywiście jest wtedy mamy pewność że jest dobrze zorientowany w sprawach giełdowych, możesz go wypytać o jego własną strategię inwestycyjną.

Podejmij decyzję

Jeżeli uznasz że makler przypadł Tobie do gustu i jesteś zadowolony z poziomu jego wiedzy i tego w jaki sposób ją przekazuje to bez oporu możesz zakładać rachunek inwestycyjny i powierzyć mu swoje pieniądze. Dobra rada na koniec:

Dobry makler jest w stanie zrekompensować nawet niedociągnięcia w systemie transakcyjnym, ale dobry system transakcyjny biura maklerskiego nie jest w stanie zrekompensować „wad” maklera. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here