Na czym polega transformacja cyfrowa

Z każdym rokiem coraz to więcej słyszymy o transformacji cyfrowej, jednak nie zawsze zdajemy sobie sprawę z tego czym tak właściwie ona jest i jak wpływa na różne aspekty naszego codziennego życia. Dlatego poniżej znajdziemy zbiór podstawowych informacji na ten właśnie temat.

Transformacja cyfrowa- definicja

Transformacja cyfrowa (ang. digital transformation) nazywana również cyfrową rewolucją jest pojęciem bardzo szerokim i trudnym do zdefiniowania, jednak sprowadza się do przyjmowania i integrowania technologii cyfrowej w różnych obszarach działalności firmy czy instytucji. Ma ona na celu optymalizację procesów odbywających się w danym podmiocie, tak by działać wydajniej, sprawniej i w sposób jak najbardziej komfortowy dla klientów i pracowników. Za przykład takiej transformacji cyfrowej może posłużyć bankowość cyfrowa, samoobsługowe konta online dla klientów czy możliwość załatwiania spraw urzędowych bez wychodzenia z domu, np. poprzez profil zaufany.

Dlaczego transformacja cyfrowa jest tak ważna dla firm i instytucji?

Wprowadzenie rozwiązań cyfrowych jest jednym z głównych elementów niezbędnych do tego, by nadążyć za wciąż zmieniającym i rozwijającym się współczesnym światem. Bez tego nasza firma może zostać daleko w tyle za konkurencją na rynku, która takie rozwiązania wprowadza: pomyślmy tylko, czy założylibyśmy dzisiaj konto w banku, który nie oferuje dostępu do swoich usług online?Szczególnie w dobie światowej pandemii koronawirusa zdalny dostęp do usług i zamawiania różnego rodzaju produktów jest bardzo ważny, gdyż pozwala klientom na korzystanie z nich właściwe bez fizycznego kontaktu, który zwiększa ryzyko zakażenia. Ponadto, procesy cyfrowe dotyczą również działań wewnątrz firmy: automatyzacja, trzymanie danych w chmurze internetowej czy wysoko rozwinięta analityka, przynoszą wymierne korzyści każdemu przedsięwzięciu.

Co niesie z sobą cyfryzacja dla przeciętnego człowieka?

Cyfryzacja zatacza coraz to szersze kręgi i jest obecna w praktycznie każdej dziedzinie naszego życia, dlatego też ma ona duży wpływ na naszą codzienność: nie tylko w pracy, ale także i w domu, czy przy załatwianiu spraw urzędowych. Dla większości z nas jest to spore ułatwienie, jednak konsekwencją jest konieczność ciągłego nadążania za rozwojem cyfrowym, co może być kłopotliwe zwłaszcza dla osób starszych. Jednak niesie ona ze sobą głównie postęp i ułatwienia, chociaż należy pamiętać o tym, by odpowiednio zadbać o swoje bezpieczeństwo cyfrowe, szczególnie o wrażliwe dane osobowe czy dostępy do kont.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here