Wiele osób odlicza, do momentu aż będzie mogła przejść na emeryturę. Niestety nie każdy, może się cieszyć wysokim świadczeniem otrzymanym od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Dopełnieniem emerytury w wielu przypadkach stają się środki, które były gromadzone przez wiele lat, na specjalnych funduszach. Jak wygląda proces działania Otwartych Funduszy Emerytalnych?
Na czym polegają Otwarte Fundusze Emerytalne?
Otwarte fundusze emerytalny, w skrócie OFE są to firmy, działające prywatnie. Ich zadaniem jest inwestowanie pieniędzy klientów, w akcje spółek które są notowane na giełdzie. Co możemy zyskać dzięki nim? Zysk, z którego można zacząć korzystać dopiero po osiągnięciu wieku emerytalnego. Są to pewnego rodzaju dodatkowe środki do życia.
Reforma OFE – na czym polegała?
OFE w 2013 roku przeszło reformę, która dotyczyła przeniesienia do ZUS-u papierów wartościowych, które były w posiadaniu Otwartych Funduszy Emerytalnych. Reforma doprowadziła również do zmian w opłatach, a dokładniej została obniżona opłata, za każdą wpłacaną składkę przez klientów. Został wprowadzony również ‚suwak bezpieczeństwa’, czyli gdy brakuje nam już tylko 10 lat do osiągnięcia wieku emerytalnego, pieniądze które do tej pory znajdowały się w OFE, są stopniowo przesyłane na nasze subkonto w ZUS-ie. Jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie dla osób starszych.
Przeczytaj też: http://metodynauczania.pl/opiekun-osob-starszych-na-czym-polega-ta-praca/
Jak zostać w OFE?
Otwarty Fundusz Emerytalny jest wybierany samodzielnie przez każdego obywatela naszego kraju. Po przeprowadzonej reformie, należało zdecydować, czy cała kwota znajdująca się na koncie OFE, ma zostać przesłana do ZUS-u. Jeżeli nie chcieliśmy, żeby tak się stało, mogliśmy złożyć specjalną deklarację na piśmie, która sprawi że część pieniędzy pozostanie w OFE.
Jak zmienić OFE?
Jeżeli chcemy zmienić firmę, która zajmuje się inwestowaniem naszych pieniędzy, powinniśmy zgłosić się bezpośrednio do niej. Najlepiej jest wystosować odpowiednie pismo, w którym zawrzemy oświadczenie woli, o rozwiązaniu dotychczas obowiązującej umowy. Zmiana OFE jest bezpłatna, chyba że korzystamy z usług jednej firmy powyżej 2 lat.
Źródło: https://www.trademarketer.pl/