Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi

W zastosowaniach przemysłowych, lecz również domowych szeroko stosuje się wiele elementów złącznych. Niemal wszędzie spotkać się możemy z popularnymi śrubami czy kotwami, lecz również popularne są także nity zrywalne lub złącza ciesielskie. Wszystkie produkty tego rodzaju są standaryzowane, czyli produkowane według ustalonych z góry norm. Określają one nie tylko rozmiar lub typ, lecz również jakość.

Dlaczego normy są tak ważne?

Z jakiego dokładnie powodu przykłada się tak wiele uwagi do tego, aby wszystkie elementy połączeniowe spełniały określone normy? W każdej branży, bez względu na jej charakter, kluczowa jest jakość poszczególnych elementów, ponieważ przekładać się ona będzie na trwałość całych konstrukcji. Dotyczy to nie tylko branży motoryzacyjnej, lecz również budowlanej czy elektronicznej. Wiedzieć trzeba, że nawet najmniejsza śrubka, jeśli będzie miała kiepskie parametry, może negatywnie oddziaływać na całą konstrukcję i szybko doprowadzić ją do zniszczenia.

Szukasz elementów mocujących do fotowoltaiki? Sprawdź ofertę dostępną na mafot.com

Jakie są normy śrub?

Żeby zapobiec szybkiej degradacji śrub, konieczne jest wybieranie tylko tych, które posiadają odpowiednie certyfikaty i spełniają określone normy. Żeby jednak było to możliwe, koniecznie trzeba wiedzieć, jakie są popularne normy śrub.

Nie da się ukryć, że najczęściej widoczna jest norma ISO. Jest to międzynarodowe oznaczenie, które używane jest przez ponad 160 krajów na całym świecie. Posługiwanie się tymi normami jest bardzo wygodne, ponieważ bez względu na to, gdzie kupować się będzie śruby, zawsze uda się zamówić dokładnie te, których się potrzebuje.

Innym równie popularnym zestawem norm są normy DIN. Powstały one w Niemczech, a z racji tego, że wiele z dostępnych na naszym rodzimym rynku śrub pochodzi właśnie od naszego zachodniego sąsiada, posiadają oznaczenie DIN.

Wiedzieć trzeba, że nie wszystkie dostępne w naszych sklepach śruby pochodzą z zagranicy. Również i nasze zakłady produkują wysokiej jakości elementy tego rodzaju, więc muszą mieć na sobie zawarte oznaczenia polskich norm.

Przeczytaj także: https://www.naukaibiznes.pl/sruby-nierdzewne-gdzie-sie-stosuje-i-jakie-rodzaje-mozna-wyroznic/

Jak dokonać konwersji pomiędzy normami?

Jak zatem widać, na światowym rynku dostać można śruby oznaczone różnymi normami. Rodzić to może spore problemy podczas ich kupowania. Jak bowiem zakupić na światowych rynkach śruby, znając tylko ich polskie normy? Na szczęście istnieje na ten problem dość proste rozwiązanie. Wystarczy bowiem dokonać konwersji norm.

Jak można to zrobić? Nie jest to specjalnie trudne, ponieważ wystarczy tylko skorzystać ze specjalnej tabeli norm, w której wszystkie informacje są doskonale widoczne.

Potrzebujesz wytrzymałych i precyzyjnych elementów złącznych? Zajrzyj do naszej oferty na stalmut.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here