Tablet vs smartfon z dużym ekranem

Wygodny plecak, wypełniony książkami i zeszytami przestał być podstawowym atrybutem ucznia w czasie pandemii. Tornister, choć nie za karę, pozostaje w kącie, a jego miejsce zajmuje sprzęt elektroniczny. Co wybrać dla ucznia do nauki zdalnej: smartfon czy tablet? Podpowiadamy, który zakup zaowocuje w przyszłości.

Sprzęt do nauki zdalnej dla dziecka – co wybrać

Pandemia COVID-19 wpłynęła na wiele elementów życia codziennego. Poza gastronomia, czy też turystyką wiele zmian zaszło również w systemie edukacji. Z dnia na dzień nauczanie zdalne stało się codziennością młodszych i starszych uczniów. Szkolne ławki i tablicę zastąpiły domowe biurko oraz ekran monitora. Efektywność nauki zależy przede wszystkim od skupienia i zaangażowania samego ucznia, ale kluczem jest również odpowiedni sprzęt. Zwykle królują laptopy lub komputery stacjonarne. Ze względu na stale rosnący popyt, ich ceny ciągle rosną.

Ciekawostka:

Według obserwacji ceny elektroniki wzrosły o ok. 10-15%. Zapotrzebowanie rośnie szczególnie w przypadku kamerek internetowych, drukarek czy słuchawek. Laptopy potrafią być droższe o kilkaset złotych. Ze względu na opóźnienia w produkcji i problemy z dystrybucją sprzętu zaczyna brakować.

 

Zakup nowego komputera przenośnego lub stacjonarnego, który zapewni uczniowi komfort użytkowania, to koszt minimum 3 tysięcy złotych. Tańszym rozwiązaniem są smartfony z dużym ekranem i tablety do nauki. Gdy sytuacja na świecie się uspokoi, taki sprzęt z pewnością przyda się również w innych sytuacjach.

Smartfon dla ucznia – niewystarczająco smart

Początkowo telefon komórkowy służył przede wszystkim do komunikacji głosowej i wysyłania krótkich wiadomości. Teraz to sposób na ułatwianie sobie niemal każdej dziedziny życia – począwszy od stałego przepływu informacji w social mediach, po aplikacje bankowe, czy też sekcję delivery. Smartfon dla ucznia, jak i dorosłej osoby, w wielu przypadkach stał się podstawą każdego dnia. Funkcjonalność, wydajność oraz szybkość komórek z powodzeniem pozwalają zrezygnować z innych sprzętów elektronicznych na dłuższy czas. A co jeśli smartfon ma być telefonem do nauki, a nie sposobem komunikacji i źródłem rozrywki?

O wygodzie nauczania zdalnego decyduje przede wszystkim wielkość ekranu. Część lekcji bazuje na materiałach multimedialnych – prezentacjach, filmikach, rysunkach, tabelkach. Chociaż największe z modeli są wyposażone w nawet 7-calowy ekran, to nadal zbyt mało, aby uczeń mógł łatwo i sprawnie przyswoić materiał. Dodatkowo szybki procesor, duża ilość pamięci RAM i wydajna bateria to kolejne wyznaczniki dobrego sprzętu. Jakość i parametry zwykle oznaczają wzrost ceny. Inwestowanie w smartfon dla ucznia z wyższej półki to nie zawsze opłacalny pomysł. Zdecydowanie łatwiej jest się dzięki niemu porozumieć, a sam sprzęt jest kompaktowy. Niestety równocześnie staje się bardziej odporny na zniszczenie i prościej go zgubić lub gdzieś zostawić. Chociaż nazwa wskazuje, że jest smart, to telefon do nauki niekoniecznie się nadaje.

Tablet do nauki zdalnej – komfort dla oczu

Nauczanie zdalne zwykle oznacza wielogodzinne wpatrywanie się w ekran z krótkimi przerwami. W przypadku uczniów szczególnie ważne jest, aby dbać o wzrok – nieprawidłowości mogą zaowocować wadami w dorosłym życiu. Ze względu na parametry lepszym do nauki w domu jest tablet.

Tablet do nauki dla dzieci powinien być wyposażony w:

  • wyświetlacz powyżej 8 cali,
  • ekran wykonany w technice IPS lub Amoled,
  • obraz HD lub Full HD,
  • pamięć RAM większa niż 2G,
  • czytnik kart microSD,
  • obudowa aluminiowa lub z wytrzymałego tworzywa sztucznego,
  • bateria wytrzymująca 5-6 godzin pracy z włączonym ekranem.

Szukasz tabletu do nauki zdalnej? Kup go razem z internetem w T-Mobile: https://www.t-mobile.pl/telefony-i-urzadzenia/tablety-i-komputery/cat10020.chtml

Większy wyświetlacz (coraz częściej spotykane są modele 10-calowe) jest nie tylko wygodniejszy, ale także zdrowszy dla oka. Dziecko może z łatwością odczytywać przesyłane przez nauczyciela materiały. Niektóre tablety do nauki umożliwiają włączenie trybu ochrony oczu lub są wyposażone w czujnik zbliżeniowy. Aby komfort użytkowania był jeszcze większy, można dokupić dodatkowo klawiaturę. Przed zakupem warto zwrócić uwagę nie tylko na szybkość i wydajność baterii. Materiał, z którego wykonany jest sprzęt, powinien być odporny na zadrapania i ewentualne upadki.

Materiał partnera.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here