Jak skutecznie negocjować?

Zastanawiasz się jak rozwiązać konflikt? Twoja firma podpisze niedługo umowę, a warunki w niej zawarte nie do końca są dla Was korzystne? Chcesz negocjować z pracodawcą wyższą płace?

Naucz się negocjować i wynegocjuj najlepsze rozwiązania, które uszczęśliwią obie strony konfliktu!

Dobrze się przygotuj.

Dokonaj analizy, jakie rozwiązanie jest najkorzystniejsze, i o ile możesz maksymalnie ustąpić. Dowiedz się tyle ile możesz ze wszystkich dostępnych źródeł dużo o drugiej stronie negocjacji. Dobierz zaufane osoby, które będą Cię wspierały w negocjacjach. Wybierz takie osoby które wykazują się największymi kompetencjami w tym kierunku i o dużej sile perswazji.

Określ styl negocjacji.

Do wyboru masz trzy wersje negocjacji: negocjacje twarde, miękkie i rzeczowe. Pierwsze z nich zastosuj tylko wtedy, gdy znajdziesz się na uprzywilejowanej pozycji. Nie ustępuje i ignorujemy argumenty, stosuj presję.

Negocjacje miękkie to takie w których obie ze stron dążą do rozwiązania, nawet gdyby miały rezygnować z ogromnej liczby szczegółów.

Jak skutecznie negocjować?

Negocjacje rzeczowe polegają na tym, że strony wypracowują rozwiązanie wykluczają wszelkie ustępstwa, jednak jest ono bardzo korzystne.

To Ty musisz zdecydować w jaki stylu będziesz negocjować.

Techniki negocjacji – propozycje.

  • nie przyjmuj pierwszej propozycji pod żadnym pozorem. Zawsze przecież możesz wypracować jeszcze korzystniejsze rozwiązanie, niż pierwsza oferta.
  • Manipuluj czasem, przedstaw konkretny czas w jakim Twoja oferta jest dostępna
  • Wysuwaj hipotezy, zpytaj: „co by było gdybym przedstawił taką ofertę?”

Techniki negocjacji – ustępstwa.

  • Jeżeli musisz ustąpić to ustępuj niewiele i bardzo powoli.
  • Jeśli ty jesteś skłonny do ustępstw to wymagaj, aby druga strona również ustępowała w takim samym, lub nawet większym stopniu.
  • Przedstawiaj wielkość ustępstw w liczbach, dzięki czemu druga strona będzie myślała, że ustępujesz bardziej niż w rzeczywistości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here