lokaty

Polska może pochwalić się najniższym oprocentowaniem lokat w bankach w  całej Unii Europejskiej. Z wyników przedstawionych przez Expandera  wynika ,że średnia stawek (średnie oprocentowanie lokat zakładanych w lipcu) spadła do poziomu 0,36 proc. Tak wyglądają wyniki opublikowane  przez Narodowy Bank Polski, ponadto w lipcu w Polsce odnotowano drugą  najwyższą w UE inflację, która według Eurostatu wyniosła ona aż 3,7%.

Przeczytaj też: https://www.ipo.pl/oprocentowanie-lokat-w-bankach-mamy-najnizsze-w-ue/ 

LOKATY W BANKACH, A OPROCENTOWANIE

Według wstępnych szacunkowych informacji na temat inflacji w sierpniu  zaprezentowanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że porównując  ubiegły rok ceny poszły w górę o 2,9%. Oprocentowanie lokat bankowych na takim poziomie było niższe niż inflacja. Co to oznacza dla osób, które skorzystały z lokat rok temu? Uwzględniając inflację i podatek od odsetek okaże się, że osoby  posiadające takie lokaty są na minusie. Według wyliczeń Expandera ich  strata wyniosła – 1,62 %. Oprocentowanie uzyskane obecnie, utrzymujące się na poziomie 1,52 %. jest niemal niemożliwe. Spoglądając dogłębniej w oficjalne dane. Według NBP, średnie oprocentowanie lokat otwieranych w lipcu wyniosło zaledwie 0,36 proc. Expander wykorzystując z danych innych państw  UE porównał stawki lokat rocznych – w Polsce  wynik wyniósł przeciętnie 0,2 %.

OPROCENTOWANIE LOKAT 2020

Oprocentowanie lokat na utrzymujące poziom 0,2% jest bardzo niskie. Nie jesteśmy jednak najgorsi. W UE, jest wiele krajów, gdzie jest  jeszcze gorzej –stwierdzają eksperci Expandera. Średnia stawka  lokat rocznych w Unii wynosi 0,33%. Najgorzej w zestawieniu wypada Dania (-0,06%). Najwyższe stawki lokat znajdziemy w Rumunii (2,1%) i w Holandii (1,06%).

POLSKA WYPADA FATALNIE W OSZCZĘDZANIU PIENIĘDZY

Expander podkreśla, że oprocentowanie nominalne nie wystarcza. Ważne jest to jak szybko pieniądze wpłacone na lokatę tracą swoją wartość. Trzeba pamiętać o inflacji. W lipcu Polska odnotowała najwyższą inflację w UE wynoszącą 3,7%. Gorszy wynik był tylko na Węgrzech – 3,9% rok do roku. Po  wprowadzeniu korekt nominalnego oprocentowania lokat o wzrost cen, realne oprocentowanie wyniosło -3,38% dzięki temu, w ten sposób przeskoczyliśmy również Węgry 3,24 %.

Z raportu wynika, że najbardziej opłaca się oszczędzać w:

•      Grecji (+2,41%),

•      na Cyprze (+2,16%),

•      w Estonii (+1,93%).

Według Expandera na podstawie tych obliczeń nie można przewidzieć opłacalności zakładania lokat na tą chwilę. zdecyduje o tym poziomie inflacji, który zostanie opublikowany w 2021 roku. To właśnie dlatego powyższe zestawienie posiada charakter jedynie poglądowy.

Zobacz też: http://metodynauczania.pl/zmiana-zasad-limitu-zarobkowego-na-emeryturze/ 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here